Vše začalo před lety, kdy se v Západočeské škole boje ozbrojeného a neozbrojeného Comitatus potkali nad taji boje s nožem Karel s Alešem.

Jak později zjistili, nebylo to první setkání. Před mnoha lety, když Aleš jako člen TJ Lokomotiva K.Vary aktivně závodil se sportovním kordem, navštívil při návratu ze soustředění vystoupení SHŠ Burdýři na Konopišti. Tam se zdatně oháněl rovněž kordem, leč historickým, o pár let starší Karel. Setkání takřka osudové.

Aleš měl za sebou několik málo lekcí u Larse, Karel chuť se vrátit ke svému dávnému koníčku. Zpočátku šermovali, kde se dalo. Společně absolvovali weekendové školy u Mirka Khuna z Magisteria. S vědomím, že když přežili tréninky s kluky mnohem mladšími, přežijí už cokoliv. Řinčení mečů, zaznívající ze zahrady v jinak poklidné čtvrti Karlových Varů, brzy přilákalo Viktora s Maruškou, ostřílené šermířské harcovníky ze skupiny Pergamen. Další šťastné a rozhodující setkání.

Tahle čtyřka si rychle padla do oka. Někdy na podzim roku 2003 pod záminkou přátelského posezení v útulném prostředí restaurace U Stadionu využil Aleš chvilkové slabosti svých přátel a šermířský spolek byl na světě.

Pak už přišla tradiční práce, známá všem, kdo propadli jako my kouzlu historického šermu. Začaly pravidelné tréninky, přišli noví zájemci, někteří zase odešli, někteří vytrvali.

Začíná nácvik a vymýšlení soubojů, rodí se první vystoupení - na soutěži Probut 2004 víceméně zkušební provedení pásma Vypravěč To bylo 24.4.2004.

Velevýznamným dnem se stala neděle 15.8.2004, kdy jsme poprvé měli tu čest zpestřit jinak běžný den na Horním Hradě (znám též jako Hauenštejn). Připravili jsme si výstavku zbraní a různé další atrakce a hry pro děti i dospělé a samozřejmě jsme i předvedli naše umění s meči, noži i dalšími zbraněmi. To na hrad přilákalo téměř nevídané množství návštěvníků a hradní pán Pavel Palacký později v jednom z mailů napsal: "Šťastný to den, kdy noha bojovníků rodu Savioli překročila brány hradu!"
A protože i nám hrad a jeho "obyvatelé" přirostli k srdci, dohodli jsme se s Pavlem Palackým na další spolupráci a byli jsme jmenování Čestnou gardou Horního Hradu.

Našli jsme i další místa, kam se rádi vracíme a kde si považujeme opakovaných pozvání , jako je Historický jarmark na hradě Seeberg nebo Krušnohorský vánoční jarmark v Nejdku. Je ale spousta dalších míst, kde jsme mohli vystoupit a strávit hezké chvíle. Za prestižní považujeme třeba Průvod Karla IV. k zahájení lázeňské sezony v našich domovských Karlových Varech.

Naše díky patří těm, kteří nás v šermu posunovali dále - Mirek Khun, Jirka Kadeřábek, Petr Vytopil. Rozrostlo se i naše vybavení, zbraně, ale i třeba zázemí v historickém stanu a polní kuchyni.

Prostě, spolek žije dál svým životem. Na trénincích se snažíme nadále pronikat do tajů boje s chladnou zbraní. Postupně jsme se i vybavili historickými palnými zbraněmi - od husitských píšťal přes různé krátké i dlouhé palné zbraně různých období až po dvě polní děla.

Vytvořili jsme a vytváříme i vlastní programy a pásma s cílem pobavit své ctěné publikum.

Dosti řečí - chcete-li nás poznat, přijďte se na nás podívat, doufáme, že to bude vzájemně příjemné setkání.